Teraz bank musi „pomóc” w przypadku błędnego przelewu

Teraz bank musi „wesprzeć” w przypadku błędnego przelewu

Prasóweczki

Teraz bank musi „wesprzeć” w przypadku błędnego przelewu – Od lipca 2018 roku łatwiej będzie odzyskać omyłkowo wysłane pieniądze (błędne znane na przelewie). Bank będzie odpowiedzialny pomóc nam w takim przypadku. Usługa ta obniżać się ale będzie do związku z bankiem odbierającym przelew oraz – w ostateczności – do dania danych personalnych przypisanych do konta odbiorcy.

Teraz bank musi „wesprzeć” w przypadku błędnego przelewu

 

Nie umiem czy posiadali raz w życiu sytuację, w jakiej dali pieniądze na krótkie konto. Ja miałem taką przygodę dwa razy, w ostatnim raz z mojej winy i raz przez błędnie podany numer konta. W takich przypadkach zawsze winni istnieli na całą opinię innej twarze i odrobina szczęścia. Mi udało się raz zapłacić za samochód na błędny numer konta, bo taki dany istniał na FV. Szczęście w nieszczęściu, że nr konta (błędny) na jakie przelałem pieniądze nie stał także oddał mi je automat bankowy. W pozostałym przypadku musiałem jednak zetknąć się z odbiorcą konta i wnioskować o zwrot. Całe szczęście, iż go rozumiał.

Procedura zwrotu błędnie wykonanego przelewu
Od lipca tego roku procedura zwrotu pieniędzy w przypadku przelewu pieniędzy zostanie nieco uproszczona, ponieważ bank będzie tworzył obowiązek nam pomóc. W projekcie bank ma cel podjąć działalność w procesu 3 dni z zgłoszenia. Musi powiadomić odbiorcę przelewu oraz inni bank o błędnej transakcji. Odbiorca takiego przelewu ma 30 dni na zwrot pieniędzy. Trafiają one na początku na konto techniczne w banku, a dopiero wtedy do właściciela.

Po otrzymaniu poradzie z banku, odbiorca błędnego przelewu ma 30 dni na reakcję. Gdy ona nie nastąpi, to bank na własny projekt musi zwrócić nam pełne dane osobowe posiadacza konta czyli imię, nazwisko, adres zamieszkania, adres działalności itp. Jeśli odbiorca przelewu ma konto w własnym banku, to ostatni bank ma 3 dni na danie takich reklamie do narodowego banku, który następnie udostępni znane nam (uwaga jeśli zastosujemy je do różnych charakterów niż odwrócenie transakcji grozi nam grzywna do 30 000 PLN).

Także na ostatnim kilka więcej rola banku się kończy. Dalej o zwrot pieniędzy musimy walczyć sami przed sądem natomiast w przypadku posiadania pełnych danych i dokumentacji całej sytuacji kwestia będzie nieco prosta, natomiast nie wiem ile powinien w takich przypadkach czekać na decyzję sądu.

Idealnie byłoby gdyby istniała procedura, gdzie przy błędnym przelewie na własny wniosek wszystko dzieje się automatycznie. Myślę sobie jednak, że umiało więc być użyte przez „cwaniaków” w pozostały sposób. W jakimkolwiek razie stanowi więc ciekawa zmiana pomagająca odzyskać pieniądze z złych przelewów, które wszystkiemu mogą się zdarzyć.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o