Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach?

Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach?

Prasóweczki

Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach? Pytanie tylko pozornie skierowane jest do turystów. Może stanowić przecież skierowane oraz do historyków, kulturoznawców-regionalistów oraz inwestorów. Zacznijmy może od tego, co w tym sektorze interesuje turystów?

 

Warmia i Mazury dla gości

Granica pomiędzy Warmią i Mazurami jest całkiem płynna. Umownie ważna te obie krainy rozdzielić linią idącą od Ostródy, potem raczej na południe od Olszyna i łukiem na północ przez Mrągowo i Kętrzyn.

Czym się zatem różnią od siebie te obie krainy. W obrazie i zabytkach obecnie właściwie jest trudno wskazać podstawowe różnice. Historycznie obie krainy w obecnych wiekach połączyła wspólna historia. Wcześniej mieszkały je nowe plemiona. Na indywidualnych Mazurach swoje korzenie zapuścili Mazowszanie. Nieprzypadkowo sam z prawdziwych periodyków mazurskich nosi tytuł „Masovia”.

Przeciętny turysta stosuje ten sektor z jeziorami, często z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. Bardziej wytrawny penetruje tamtejsze puszcze, choćby Piską i Romincką. Ta kolejna na momencie dwóch ubiegłych wieków była regionem łowieckim cesarza Wilhelma II. Natomiast Piską upodobali sobie twórcy, zwłaszcza pisarze, między innymi Bogdan Czeszko, Jerzy Putrament i Konstanty Ildefons Gałczyński.

Dlatego pasjonaci historii literatury zwykle odwiedzają Muzeum im. K. I. Gałczyńskiego w Sprzątaniu i Michała Kajki w Ogródku.

Wyczynowi turyści coraz częściej korzystają ze szlaków kajakowych, nawet na Krutyni, Węgorapie i Gołdapie. Jeszcze popularniejszym wzięciem zajmują się dawne umocnienia z okresów II wojny światowej, między drugimi w Gierłoży, Mamerkach i Gołdapi (kwatera Luftwaffe „Robinson”).

Warto odwiedzić Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej wraz z tradycyjnym (nieczynnym) szlakiem kolejowym i, największymi w Polsce, mostami w Stańczykach. Wielu zaskakuje Tatarska Góra – drugi pod względem wielkości (308 m n.m.p) szczyt Mazur Garbatych ze znajdującym się w zagłębieniu szczytu dystroficznym jeziorkiem otoczonym tundrową roślinnością.

Region dla inwestorów

Właśnie… W ostatnich j latach bardzo wzrosło zainteresowanie inwestorów regionem Warmii i Mazur, zwłaszcza otoczeniem Wielkich Jezior Mazurskich. Do mieszkań cieszących się największym uznaniem dostosowują się głównie Giżycko i Mikołajku. Poszukiwane są działki nad jeziorami.

Jednakże nie tylko jeziora dają pretekst inicjatywom inwestorskim. Stronę z inwestorów zakupiła dawną popegeerowski ziemię także toż nie właśnie w celach rolniczych. Jeszcze popularniejszym wzięciem cieszy się bowiem tutejsza agroturystyka.

Zobacz Czego szukamy na Warmii i Mazurach?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o